Ana Sayfa | Hermoroid Türkiye Hakkında | Op. Dr. Burhan Bilgin | Bize Ulaşın

Hemoroid Dereceleri Tümü
4. Derece İç Hemoroid

Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.de...

1. Derece İç Hemoroid

Birinci Derece İç Hemoroid Hastalığı ve Teşhisi 1. Derece Hemoroid ...

2. Derece İç Hemoroid

Hemoroid Hastalığı 4 Dereceden Oluşmaktadır Bu Yazımızda 2. Derece Hemoroi...

Sikça Sorulan Sorular
Diyete hangi oranda posa ...

Önerilen posa (lif-fiber) oranına ulaşmak birkaç haftayı almalıdır. Kısa süre...

Fiber alımını arttırmanın...

Çok çeşitli yüksek fiberli gıdaları gün içinde tüketmek, &...

Günde ne kadar posa (lif-...

Diyet uzmanları 25-35 gram arası önermektedirler. (listeden gıdaların ne kadar fiber i&cc...

Ameliyat Sonrası
Amaliyattan Sonra...

1- Günde 3 defa olmak üzere, tok karnına hemen MELİSA veya REZENE ve FORM ÇAY...

Amaliyattan Sonra...

 1- Hemoroid müdahalesinden sonra, tedbir alınmazsa birkaç gün ağrı olab...

Kabız olmamak için...

1-) Posalı gıdadan zengin beslenilmelli

2-) Tahıl yenmeli

3-) Çok...

Hemoroid Nedir?
<<Geri

Hemoroid nedir?

Hemoroidal doku damar yumağı (anjiyo kavernöz) yapısında olan ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. İç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Anüsün ciltten kalınbarsak hücrelerine geçiş bölgesinde, dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir.

Hemoroid dokusu, anüz çıkışında toplardamarlardan oluşan bir damarlar ağıdır. Bu damarsal yapı normalde gaz ve dışkı kontrolünü sağlayan kas sisteminin yardımcı unsurlarından birisidir. Yani dışkılama ve gaz kontrolünü sağlayan oluşumların bir parçasıdır. Bu hemoroidel damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak genişlemesi, şişmesi, aşağıya doru sarkması ve kanamaya başlamasıyla basur hastalığı ortaya çıkar. Basur hastalığı çok sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Hayatın bir döneminde, 40 yaşına kadar olan kişilerin en az yarısında hemoroid rahatsızlığı görülmektedir.

Basur hastalığı hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Ancak hastaların yaşam kalitesini çok büyük ölçüde etkileyebilir. Hastalığın tedavisinde genel tedbirler son derece önemlidir. Hastalarda genel olarak kabızlık çok sık görüldüğü için bol posalı diyet alınması, bol sıvı tüketilmesi, meyve ve sebzelerin çok tüketilmesi önemlidir.

Hastalarda görülen en önemli ikinci problem dışkılama alışkanlığındaki bozukluktur. Bu hastalar genel olarak tuvalette çok zaman harcayan ve bol ıkınma ile dışkılama ihtiyacını gideren hastalardır. Bu nedenle hastalar mutlak suretle tuvalette kısa kalmalı, fazla ıkınma yapmamalıdırlar.

Basur hastalığının tıbbi tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak hastaların şikâyetlerini geriletmeye yönelik tedavilerdir. Kullanılan ilaçları hastalığı yok etmediği, hastalığı tamamen gidermediği ya da hastalığın bir evresini daha iyi bir evreye geçirmediği akılda tutulmalıdır.

Hemoroidal dokuda atardamar ve toplardamar (arteriyovenöz) arası direkt bağlantılar mevcuttur. Bu yapı sayesinde kalınbarsağın en son kısmındaki algılayıcıların uyarısıyla hemoroidal doku içindeki kan miktarı hızlı bir şekilde ayarlanıp istemsiz olarak anüsten sıvı ve gaz çıkışını engelleyen bir yastık mekanizması şeklinde çalışır. Hemoroidal doku bu yönüyle yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.

Hemoroid yastıkları herkeste bulunur. Hemoroid yastıkları makatın(anüs)daha uygun kapanmasını sağlar. Ancak bu yastıkcıklar enflame ve genişleme olması halinde sorun olurlar. Bu durum özellikle zayıflamış hemoroidal doku içindeki damarların üzerine aşırı basınç yüklenmesi olduğunda sorun oluşur. Bu durum özellikle ıkınma ile tuvalet yapma esnasında oluşur.

Konstipasyon,şişmanlık,yanlış yapılan diyetler sonucu gelişen kabızlık, hamilelik, anal cinsel ilişki gibi durumlar hemoroid gelişimini hızlandırır. Hemoroid makatın dıştan görünen kısmından 3-4 cm yukardaki kalın barsağın son 7-8 cm lik kısmı olan rektum denilen alandaki bağ dokularının gevşemesi sonucu damarların hem sayıca artması hemde çaplarının genişlemesiyle süngerimsi bir hal almış parmak şeklinde çıkıntı olması halidir.Genellikle hadiseye az veya çok barsak sarkmasıda eşlik eder.

Hemoroid (basur, mayasır), anüs ve rektum (kalınbarsağın son kısmı) bölgesindeki toplardamarların bir tür varisidir. Varis, toplardamarlardaki kıvrılmalar ve bölgesel olarak kan akımının ileri derecede yavaşlaması sonucu cilde veya hemoroid durumunda mukozaya yakın toplardamarların belirginleşmesidir. Bu belirginleşen toplardamar pakeleri ("toplulukları") dışkılama esnasında ve özellikle de kabızlık ve dışkının sert olmasına bağlı ıkınmada kolaylıkla yırtılarak kanar.

Perianal Apse

Perianal apse, anüs çevresinde yangı (iltihap) sonucu oluşan irin birikiminin tıbbi tanımlamasıdır. Anüsü çevreleyen ve istemsiz olarak gaz ve gaita çıkışını engelleyen dairesel kas lifleri arasında, tuvalet sırasında kayganlığı sağlayan ve bölge cildini nemlendiren salgı bezleri vardır. Doğası gereği bedenimizin bu bölümünde bol miktarda bakteri bulunur ve bu bakteriler salgı bezlerinde yangıya neden olabilir. Bu yangı çoğu kez hemoroid ve/veya fissur varlığında doku bütünlüğünün bozulması ile başlar ve çok hızlı bir şekilde apseleşebilir (irinleşebilir). Bu bölgenin çevresinde gözenekli yağlı doku olduğundan irin çevreye yayılabilir ve cilde uzanıp kendiliğinden boşalabileceği gibi çoğu kez acil cerrahi girişim gerektirebilir.

Bulgular

İrinlenme hemen her zaman hızlı bir şekilde artan ve oturamamaya neden olan şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Gece acil servise başvurunun sık bir nedenidir. Zonklama, şiddetli ağrı, makat çevresinde ısı artışı, ateş, titreme ve fenalık algısı eşlik edebilir. Cilt altına kadar uzandığında anus çevresinde kızarıklık ve şişlik belirgin hale gelir.

Çekince Risk Durumları

Şişmanlık, uzun süreli kabızlık, hemoroid ve fissur varlığı ve bazı yangısal barsak hastalıkları (Ülseratif kolit, Crohn) ve bedenimizin bağışıklık dizgesini (sistemini) baskı altına alan durumlarda perianal apse çekincesi ve riski artar.


Sağaltım (Tedavi)


Perianal apse oluşumunda en kısa sürede irin boşaltılmalı ve antibiotik sağaltımına başlanmalıdır. İrin birikiminin üzerini örten cilt katmanı cerrahi olarak açılır ve irinin toplanmış olduğu boşluk tamamen temizlenir, antiseptik çözelti ile yıkanır ve apsenin derin yerleşimli olması durumunda içine diren konularak pansumanlar sırasında apse boşluğunun yıkanabilmesi sağlanır. Bu cerrahi girişim yerel uyuşturma (lokal anestezi) ile yapılabilir ancak özellikle derin yerleşimli apselerde hastanın uyuması girişim sırasında hasta konforunu artıracaktır.

Hemoroid Ameliyatları
Alternatif Tedaviler
KANSER HASTALIĞI İÇİN NE TİP CERRAHİ GİRİŞİMLER (AMELİYATLAR) YAPILMAKTADIR ?

Kanser hastalığı için cerrahi girişim bir çok amaçla yapılmaktadır.Bir bölgede sınırlı olan kanser hastalığının geride gözle görünen hiçbir parçası kalmayacak ...

AMELİYAT ÖNCESİ DOKTORUNUZA SORMANIZ GEREKEN SORULAR NELERDİR ?

Hastalığınız ve tedavisi hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız hastalığınızla o kadar iyi başa çıkarsınız. Bu nedenle ameliyat kararını verirken doktorunuza aşağıdaki sor...

AMELİYAT NELERİ İÇERİR ?

Her hastanın ameliyat döneminde yaşağı tecrübe farklıdır. Bunu belirleyen çok sayıda faktör vardır. Hangi hastalığın tedavi edildiği, hangi cerrahi girişimin yapıld...

ALTERNATİF TEDAVİ YÖNETİMİ

Alternatif tedavi yöntemlerine başvurmadan önce lütfen doktorunuz ile görüşünüz.

...
KLASİK HEMOROİD AMELİYATI

İlk defa tarif eden cerrahın adını taşıyan veya yöntemi çağrıştıran isimle anılan birçok ameliyat türü(milligan Morgan,reclus vs) vardır.Klasik Cerrahi Yon...

TEKNOLOJİ İLE YAPILAN KLASİK HEMOROİD AMELİYATLARI

Klasik ameliyatta kullanılan neşter yerine kesilecek yeri yaktıktan sonra keserek yapılan ameliyattır.Kesilecek doku önce yakıldığı için daha az kanama olur.Normal basur ameliyatına önemli bir ...

Ramazan yıkıl  -  11 Eylül 2015 Cuma tarihinde Hemoroid konusu ile ilgili sordu.
Soru   Hocam merhaba. Bir hafta önce peçetede belirgin rektal kanama yaşadım bu üç gün her tuvaletimde oldu.sonra kanama durdu ..
Cevap  

Merhaba

Anlatımlarınızdan kronik hemoroid rahatsızlığı nedeniyle 3. derece seviyesinde rahatsızlıkların...


Serhat Yalçınkaya  -  21 Ağustos 2015 Cuma tarihinde Tromboze hemoroid konusu ile ilgili sordu.
Soru   Merhaba,
7-8 yıldır hemoroid hastasıyım.50 gün önce saat 6-11 hizasında trombüs oluştu ve hemen diyet ile birlikte il..
Cevap  

Merhaba

Anlatımlarınızdan kronik hemoroid rahatsızlığı nedeniyle 2.-3. derece seviyesinde rahatsızlıkla...


mushab umeyr  -  14 Ağustos 2015 Cuma tarihinde basur ameliyati konusu ile ilgili sordu.
Soru   Hocam 20gun once basur ameliyati oldum.makatta ucu sari sivilce gibi bisey cikti ve bu durum korkutuyor beni sizce ne ya..
Cevap  

Merhaba,

Bahsettiğiniz kullanılan dikiş materyalleriyle ve operasyonla alakalı bir iltihap olabileceği ...


serkan gungor  -  01 Nisan 2012 Pazar tarihinde maka ici kasintisi konusu ile ilgili sordu.
Soru   merhaba benim sorum makat ici kasintisiyla ilgili uzun zamandir var prof. doktora da gittim ama sorun cozulmedi.ozellikl..
Cevap  

Hemoclin içerik olarak makatta tuvalet yapılması sırasında gelişen yüklenme basıncını ve ıkınm...


melih serde -  -  16 Aralık 2011 Cuma tarihinde makat kanaması konusu ile ilgili sordu.
Soru   zaman zaman olan makat kanamalırım 2 gündür arttı.sizce hemoroid olabilrmiyim?..
Cevap   Zaman zaman olan ve son dönemlerde artan kanamalar hemoroid olabileceği gibi,daha ciddi nedenlerle de olabilir.Kabızlık ...

 
Videolar
© 2012 Hemoroid Türkiye | Kullanım Koşulları | Gizlilik Sözleşmesi AnaSayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Uzmanımıza Sorun | Op. Dr. Burhan Bilgin | İletişim