Ana Sayfa | Hermoroid Türkiye Hakkında | Op. Dr. Burhan Bilgin | Bize Ulaşın

Hemoroid Dereceleri Tümü
4. Derece İç Hemoroid

Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.de...

1. Derece İç Hemoroid

Birinci Derece İç Hemoroid Hastalığı ve Teşhisi 1. Derece Hemoroid ...

2. Derece İç Hemoroid

Hemoroid Hastalığı 4 Dereceden Oluşmaktadır Bu Yazımızda 2. Derece Hemoroi...

Sikça Sorulan Sorular
Diyete hangi oranda posa ...

Önerilen posa (lif-fiber) oranına ulaşmak birkaç haftayı almalıdır. Kısa süre...

Fiber alımını arttırmanın...

Çok çeşitli yüksek fiberli gıdaları gün içinde tüketmek, &...

Günde ne kadar posa (lif-...

Diyet uzmanları 25-35 gram arası önermektedirler. (listeden gıdaların ne kadar fiber i&cc...

Ameliyat Sonrası
Amaliyattan Sonra...

1- Günde 3 defa olmak üzere, tok karnına hemen MELİSA veya REZENE ve FORM ÇAY...

Amaliyattan Sonra...

 1- Hemoroid müdahalesinden sonra, tedbir alınmazsa birkaç gün ağrı olab...

Kabız olmamak için...

1-) Posalı gıdadan zengin beslenilmelli

2-) Tahıl yenmeli

3-) Çok...

Hemoroid Tedavileri
<<Geri

Bant Ligasyonu

Bu yöntem halk arasında sıklıkla boğma yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemde hemoroidal doku bir tüpün içine vakumlanarak dokunun dibine lastik bant konmakta böylece dokunun dolaşımı kesilmekte ve bir süre sonra düşmesi sağlanmaktadır. Sıklıkla 1. ve 2. derecede kullanılır. Genelde birden çok seans tedavi yapılması gerekmektedir. Uygulama sırasında ağrı en sıklıkla görülen semptomdur. 5 yıl içinde literatürde %33′e yakın nüks (hastalığın tekrarlaması) bildirilmiştir. Bant ligasyonu yönteminde ağrı, kanama ve nadir de olsa ciddi enfeksiyona (sepsis) yol açan komplikasyonlar bildirilmiştir.

Skleroterapi

Damar komşuluğuna verildiğinde damar duvarında yaptığı yıkım sonucunda duvarların birbirine yapışmasına ve böylece de hemoroidal dokunun sönmesine neden olur. Kanamanın asıl sorun olduğu 1. ve 2. derece hemoroidlerde uygulanır. Sıklıkla fenol ya da etoksi sklerol içeren bir madde hemoroidal dokunun içindeki damar yumağının yakınından girilerek enjekte edilir. Uygulaması basittir. Ancak yanlış bölgeye enjekte edildiği taktirde ağrı, kanama gibi komplikasyonlara neden olabilir. Uzun dönem sonuçları ile ilgili sağlıklı bilgiler yoktur.

Açık Hemoroidektomi

1937′de Milligan-Morgan tarafından yayınlanmış bir yöntemdir. 3. ve 4. derece hemoroidlerde uygulanmaktadır. Bu teknikte anüsün hemen altındaki cilt dokusundan başlanarak V şeklinde bir kesiyle dış ve/veya iç hemoroidler tamamen çıkarılmakta, damar yumağı yapısının kökü bağlanmakta ve kesiler açık bırakılmaktadır. Çok etkili bir yöntem olmakla birlikte operasyon sonrasında iyileşme dönemi 5-6 haftayı bulmaktadır. Bu durum hasta konforunu son derece düşürmektedir. Kanama, ağrı ve anüste daralma başlıca komplikasyonlar olarak bildirilmiştir.

Lazer (Infrared)

1. ve 2. derecede uygulanan, ancak 1. derecede yüz güldürücü sonuçlar veren bir yöntemdir. Hemoroidal dokuyu oluşturan damar yumağında ısı hasarı oluşturularak damar yumağının kapanması sağlanır. Uygulama alanı oldukça kısıtlıdır.

De Longo Tekniği

1993′te Antonio Longo tarafından yayınlanmış bir yöntemdir. 2., 3. ve 4. derece hemoroidlerde uygulanmaktadır. Tek kullanımlık stapler olarak adlandırılan bir cihazla yapılır. Bu teknikte dişli çizginin yaklaşık 4 cm. üzerinden dairesel bir doku çıkarılmakta, sarkmış hemoroidal doku yukarı çekilerek burada sabitlenmektedir. Böylece normal pozisyona gelmesi sağlanmakta üst hemoroidal arterin (atardamar) en son dalları kesintiye uğratıldığından iç ve dış hemoroidal dokuda kan miktarı önemli ölçüde azaltılmakta, böylece zamanla bu dokunun kendi kendine sönmesi sağlanmaktadır. Girişimin yapıldığı dişli çizginin üst kısmında ağrı algısı olmadığından ve hemoroidal dokuya herhangi bir işlem yapılmadığından operasyon sonrası hasta konforu son derece iyidir. Bölgesel ya da genel anestezi ile uygulanabilir. İşlem sonrasında hemen hiç ağrı hissedilmediğinden rahatlıkla günübirlik olarak uygulanabilir.

İlaç Tedavisi

1. Kortikosteroid İçeren Pomadlar

Kortikosteroid (kortizon) içeren kremler hemoroidal dokudaki ödemi ve yangıyı (tahriş) baskılarlar. Böylece ağrı ve çoğu kez de kanama kontrol altına alınabilir. Kortiko steroidli kremlerin; oluşabilecek yan etkiler nedeniyle, uzun süreli ve sık kullanımı önerilmemektedir.

2. Analjezik (ağrı kesici) Kremler

Ağrı kesici madde içeren kremler hemoroidal hastalığın yarattığı ağrıyı ciltten emilme yoluyla bölgesel olarak azaltır. Tedavi edici özellikleri yoktur.

3. Dışkıyı Yumuşatan İlaçlar

Bu ilaçların hemen tamamı şurup şeklindedir. Şekerli ve/veya yüksek yoğunluk (hipertonik) yapıları nedeniyle barsak içine sıvı çekerler ve dışkının yumuşamasını sağlarlar. Uzun süreli kullanım genelde ilaç etkisinin giderek azalmasına neden olur.

4. Kan Dolaşımı Düzenleyicileri

Bu grup ilaçlar yalnız hemoroidal dokunun değil, toplardamar sisteminin diğer hastalıklarında da (örnek: varis) kullanılmaktadır. Toplardamar sisteminin basıncını düşüren ve dolaşımı kolaylaştıran etkiye sahiptirler. Kullanıldıkları sürece etkilidirler. Fakat tedavi edici özellikleri yoktur.

5. Oturma Banyosu

Sıcak suya oturma ve/veya çeşitli dezenfektanlar katılmış sıcak suya oturma şeklindedir. Özellikle dışkılama sonrası hemoroid ile birlikte fissür (yırtık) olan hastalarda rahatlama sağlamaktadır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Hemoroidal hastalıkta karşılaşılan en sık tetikleyici neden kabızlık ve ıkınmadır. Dışkının kıvamını yumuşatıcı diyet önlemleri hastalığın kontrol altına alınmasında önemli ve etkilidir. Rafine gıdalardan kaçınılması; kepekli ekmek ve kepekli undan üretilen gıdaların tüketilmesi; bol miktarda sebze ve meyve yenmesi; acıdan, ekşiden, alkollü ve mayalı içeceklerden uzak durulması ve günde en az 1,5-2 lt. sıvı alınması önerilmektedir. Spor yapmanın barsak hareketleri üzerinde düzenleyeci etkisi vardır. Uzun süre ayakta kalmaktan ve oturmaktan kaçınılmalıdır.

Hemoroid Ameliyatları
Alternatif Tedaviler
KANSER HASTALIĞI İÇİN NE TİP CERRAHİ GİRİŞİMLER (AMELİYATLAR) YAPILMAKTADIR ?

Kanser hastalığı için cerrahi girişim bir çok amaçla yapılmaktadır.Bir bölgede sınırlı olan kanser hastalığının geride gözle görünen hiçbir parçası kalmayacak ...

AMELİYAT ÖNCESİ DOKTORUNUZA SORMANIZ GEREKEN SORULAR NELERDİR ?

Hastalığınız ve tedavisi hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız hastalığınızla o kadar iyi başa çıkarsınız. Bu nedenle ameliyat kararını verirken doktorunuza aşağıdaki sor...

AMELİYAT NELERİ İÇERİR ?

Her hastanın ameliyat döneminde yaşağı tecrübe farklıdır. Bunu belirleyen çok sayıda faktör vardır. Hangi hastalığın tedavi edildiği, hangi cerrahi girişimin yapıld...

ALTERNATİF TEDAVİ YÖNETİMİ

Alternatif tedavi yöntemlerine başvurmadan önce lütfen doktorunuz ile görüşünüz.

...
KLASİK HEMOROİD AMELİYATI

İlk defa tarif eden cerrahın adını taşıyan veya yöntemi çağrıştıran isimle anılan birçok ameliyat türü(milligan Morgan,reclus vs) vardır.Klasik Cerrahi Yon...

TEKNOLOJİ İLE YAPILAN KLASİK HEMOROİD AMELİYATLARI

Klasik ameliyatta kullanılan neşter yerine kesilecek yeri yaktıktan sonra keserek yapılan ameliyattır.Kesilecek doku önce yakıldığı için daha az kanama olur.Normal basur ameliyatına önemli bir ...

Ramazan yıkıl  -  11 Eylül 2015 Cuma tarihinde Hemoroid konusu ile ilgili sordu.
Soru   Hocam merhaba. Bir hafta önce peçetede belirgin rektal kanama yaşadım bu üç gün her tuvaletimde oldu.sonra kanama durdu ..
Cevap  

Merhaba

Anlatımlarınızdan kronik hemoroid rahatsızlığı nedeniyle 3. derece seviyesinde rahatsızlıkların...


Serhat Yalçınkaya  -  21 Ağustos 2015 Cuma tarihinde Tromboze hemoroid konusu ile ilgili sordu.
Soru   Merhaba,
7-8 yıldır hemoroid hastasıyım.50 gün önce saat 6-11 hizasında trombüs oluştu ve hemen diyet ile birlikte il..
Cevap  

Merhaba

Anlatımlarınızdan kronik hemoroid rahatsızlığı nedeniyle 2.-3. derece seviyesinde rahatsızlıkla...


mushab umeyr  -  14 Ağustos 2015 Cuma tarihinde basur ameliyati konusu ile ilgili sordu.
Soru   Hocam 20gun once basur ameliyati oldum.makatta ucu sari sivilce gibi bisey cikti ve bu durum korkutuyor beni sizce ne ya..
Cevap  

Merhaba,

Bahsettiğiniz kullanılan dikiş materyalleriyle ve operasyonla alakalı bir iltihap olabileceği ...


serkan gungor  -  01 Nisan 2012 Pazar tarihinde maka ici kasintisi konusu ile ilgili sordu.
Soru   merhaba benim sorum makat ici kasintisiyla ilgili uzun zamandir var prof. doktora da gittim ama sorun cozulmedi.ozellikl..
Cevap  

Hemoclin içerik olarak makatta tuvalet yapılması sırasında gelişen yüklenme basıncını ve ıkınm...


melih serde -  -  16 Aralık 2011 Cuma tarihinde makat kanaması konusu ile ilgili sordu.
Soru   zaman zaman olan makat kanamalırım 2 gündür arttı.sizce hemoroid olabilrmiyim?..
Cevap   Zaman zaman olan ve son dönemlerde artan kanamalar hemoroid olabileceği gibi,daha ciddi nedenlerle de olabilir.Kabızlık ...

 
Videolar
© 2012 Hemoroid Türkiye | Kullanım Koşulları | Gizlilik Sözleşmesi AnaSayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Uzmanımıza Sorun | Op. Dr. Burhan Bilgin | İletişim